Anasayfa / Genel / Neden İngilizce Öğrenemiyorum

Neden İngilizce Öğrenemiyorum

Yabancı bir dil öğrenmek ve bilmek eskiden çok büyük bir olay iken, günümüzde artık çok sıradan karşılanmaya başlandı. Özellikle İngilizce bilen insan sayısı dünyada bu kadar çok iken, İngilizce bilmek ve konuşmak yeterli olmadığı gibi, ikinci hatta üçüncü bir yabancı dil bilmek bile artık yavaş yavaş sıradanlaşmaya başlamış durumda. Fakat durum böyle iken, dil öğrenmekte sıkıntı çeken, zorluklar yaşayan insanlar tabi ki de mevcut. Bu insanlar aylarca uğraşıp bir cümleyi kurarken bile dakikalarca düşünmek zorunda kalabiliyor. Siz de kendi kendinize neden İngilizce öğrenemiyorum diyebilirsiniz. Bu durumu yaşıyorsanız korkmayın çünkü yalnız değilsiniz. Sizin gibi bu sorunu yaşayan birçok insan var.

Farklı İnsanlar, Farklı Beyinler

               Aslında farklı beyinler demek yanlış olabilir. Beyinlerimiz temel olarak farklı işlevi görür fakat çocukluğumuzdan alıştığımız bazı şeyler bize daha kolay ve anlaşılır gelir. Örneğin kimi insan müzik dinleyerek çok rahat ders çalışırken, kimisi ise televizyon gürültüsünde rahat bir uyku çekebilir. Tıpkı bunun gibi öğrenmek de her insan için aynı olmayabilir. İlkokul 4. sınıftan lise son sınıfa kadar İngilizce dersi görüp de öğrenememizin sebebi eğitim sisteminde eksikliklerden başka, her insanın bu şekilde bir şeyleri öğrenmeye alışkın olmamasıdır. Kendimden örnek vermek gerekirse orta sona kadar İngilizceden zerre anlamazken, Lise 1 de bazı online oyunlar oynayarak resmen bir patlama yaşadım ve 3 aylık bir sürede İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmaya başladım. Fakat şimdi sınıf arkadaşım sadece bir kursa giderek orada çeşitli testler çözerek İngilizce konuşmaya başladı. Yani asıl soru neden İngilizce öğrenemiyorum değil, doğru şekilde öğrenmeye çalışıyor muyum olmalıdır.

Öğrenme Yöntemleri

İngilizce ya da herhangi bir dili öğrenirken, buna çalışmak gözüyle bakmamak gerekir. Tıpkı meslek seçiminde olduğu gibi eğer seçtiğiniz meslek hobiniz değil ise, her gün işe gidersiniz. Fakat hobinizi meslek olarak seçersiniz, her gün sizin için keyifli geçecektir. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi İngilizce öğrenirken de testler, ağır kitaplar, gramer kuralları, kalıplaşmış şeylerden uzak durmak, dili hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışmak, yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Bunun için yapılabilecek en iyi şey o dilin konuşulduğu bir ülkeye gitmektir. Eğer buna imkân yok ise çeşitli online chat siteleri aracılığı ile İngilizce konuşan insanlar ile arkadaşlık kurup, onlarla günlük sohbetler etmek en güzel yöntemlerden biridir. Ayrıca ilk başta Türkçe sonralarda ise İngilizce alt yazı ile filmler izlemek, oyunlar oynamak, eğlenirken bir yandan da dilinizin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bir aşka yöntem ise ki belki de en etkili olanıdır, İngilizce konulan ve Türkçe anlamayan birisi ile sevgili olmaktır. Bu sizin sınıfınızdan ve ya iş yerinizden birisi olabilir. Özellikle sevgili olunmanın sebebi ise, arkadaşlara nazaran sevgililerin daha çok vakit geçirmesi ve her şeylerini birbirleri ile paylaşma istekleridir. Bu şekilde hayatınızın bir parçası haline gelmiş olan dili öğrenmeniz çok kolaylaşacaktır. Tabi ki de bu sayılanlar işin pratik kısmı. Teorik kısmı öğrenmek için ise tek başınız kitaplardan ve testlerden tekrar etmektense, dil öğretimi üzerine kurulmuş olan ve teorik bilginin ardından pratik alıştırmaların, canlı yabancı dil sohbetlerinin yer aldığı siteler ve mobil uygulamalar mevcut. Eğer işin en sıkıcı kısmı olan grameri de eğlenceli hale getirip, sizin gibi İngilizce öğrenmeye çalışan insanlarla birlikte öğrenirseniz, zaten işin pratik kısmında alacağınız haz duygusu ile ayırdığınız vakte göre 2- 3 ay gibi kısa bir süre içinde, belirli bir seviyede İngilizce konuşmaya başlayacaksınız.

 

Hakkında infolang

Ayrıca Kontrol Edin

Yetişkinlere Yabancı Dil Eğitimi

Yetişkinlerde Yabancı Dil Öğrenimi

Yabancı bir dili öğrenmenin küçük yaşlarda yetişkinlere göre çok daha kolay olduğunu sık sık duyarız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir