Anasayfa / Genel / İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 12 Dizi

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi 12 Dizi

Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenin!

 

Son dönemin en popüler aktivitelerinden biri Amerikan dizilerini izlemek… Hatta bazı diziler var ki izlemeyen ayıplanıyor. Örneğin, bir dönemin en popüler dizilerinden biri Friends’ti ancak Friends’in meşhur olduğu dönemlerde internet bu kadar yaygın olarak kullanılmıyordu ve diziyi ancak dublajlı izleyebiliyorduk. Bugün ise orijinal dilinde ve alt yazılı olarak tekrar izlememiz mümkün. Öte yandan, 2000’li yılların en popüler dizilerinden biri ise Lost’tu. Neredeyse izlemeyeni dövüyorlardı. Şimdilerde son sezonu merakla beklenen Game Of Thrones ise hayatımızın tam ortasına oturdu. Peki, yabancı dizilerin keyifli vakit geçirmenizi sağlamalarının yanı sıra size İngilizce öğrettiklerini de söylesek, ne düşünürdünüz? İşte orijinal dilinde hatta İngilizce alt yazılı olarak izlerseniz İngilizcenizin gelişmesine destek olacak son dönemin en iyi Amerikan dizileri!

 

Son dönenim en popüler konularından biri yabancı diziler izlemek. Özellikle yeni neslin birbirine en sık sorduğu sorulardan biri: “Hangi diziyi önerirsin?” oluyor. Daha çok keyifli vakit geçirmek için tercih edilen bu diziler, anlaşılır İngilizce diyalogları sayesinde İngilizce bilginizin gelişmesine de katkı sağlıyor. Daha çok diyalog duymak, gramer bilginizi pekiştirmek, farklı kalıplar ve deyimler öğrenmek, gündelik yaşamın konuşmasına hakim olmak için Amerikan dizileri biçilmiş kaftan!

 

Yeni Başlayanlar İçin: The Walking Dead

Oldukça popüler Amerikan dizilerinin arasında The Walking Dead dizisi ilk sıralarda yer alıyor. Basit diyaloglarıyla özellikle İngilizce öğrenmeye yeni başlayanların rahatlıkla izleyebileceği bir dizi olduğunu belirtmekte fayda var. Dizideki diyaloglar ileri seviyede olmadığı için herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabilir. Etkili bir “listening” dersi yapmak istiyorsanız The Walking Dead izleyerek çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

Eskimeyen bir yapım: Friends

Bir nesil Friends dizisiyle büyüdü. Hatta bugün büyük yapımlarda, gişe rekorları kıran filmlerde izlediğimiz bazı Hollywood yıldızları Friends dizisi ile tanındı. Örneğin, Jeniffer Aniston o isimlerden biri. Benzerleri yapılsa da, peşinden çok çok iyi diziler çekilse de Friends zamansız bir dizi olmasıyla her döneme ve her nesle hitap ediyor. Üstelik 20 dakikalık bölümleriyle çok da zamanınızı almıyor. Diyalogları çok hızlı olmayan Friends dizisi orta seviyede İngilizce bilgisine sahip olanların rahatlıkla izleyebileceği, hatta bildiklerini de pekiştirebilecekleri çok eğlenceli bir sitcom. Hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler internetten dizinin bölümlerini izleyemeye başlayabilir.

 

Gerilimciler buraya: Hannibal

Gerilim sevenlerin keyifle izlediği dizilerden biri Hannibal. Yine bir klasik ve yine eskimiyor. Kitleleri ekran başına toplayan bu popüler dizi sayesinde İngilizce gerilirken dil bilginizi de geliştirebilirsiniz. Ancak başlangıç seviyesinde İngilizce biliyorsanız Hannibal’ı izlerken biraz zorlanabilirsiniz. İngilizcesi orta seviyede olanlar ise rahatlıkla alt yazısız izleyebilir.

 

Geleceğe bir klasik: How I Met Your Mother

2000’li yılların en sevilen dizilerinden, en çok güldüren komedilerinden ve elbette Friends gibi bir klasik olduğundan emin olduğumuz dizisi ise How I Met Your Mother. Başroldeki Ted karakterinin çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını sezon sezon anlatan dizide, eğlenceli arkadaşlık ilişkileri konu ediliyor. Birbirinden keyifli karakterlerinin bugün fanları bile var. Örneğin, sürekli olarak ve her şartta takım elbise giyen Barney Stinson bir fenomen oldu bile. Kelime dağarcığınızı geliştirmenize destek olan How I Met Your Mother’da diyaloglar biraz hızlı akıyor. Yine de alt yazısız olarak izlemek mümkün.

 

İzlemeyen kalmasın: Game of Thrones

Kısa bir süre sonra 8. sezonu yayınlanacak olan Game Of Thrones dizisi, “izlemeyeni dövüyorlar” dedikleri ve tüm dünyada milyonlarca insanın takip ettiği popüler bir dizi. Bu sezon final yapacak olsa bile tüm sezonlarının tekrar tekrar izleneceği şimdiden belli. Fantastik bir kurguya sahip olan dizide farklı bir dünya yaratılıyor. Özellikle İngilizce aksanınızı geliştirmek istiyorsanız hemen ilk sezonundan itibaren izlemeye başlayın. 8. sezonu eş zamanlı izlemeniz için Nisan ayına daha çok zaman var. Hızlı ilerlerseniz yetişirsiniz.

 

Polisiye severler: Sherlock

Polisiye denildiğinde dünya edebiyat tarihinde yaratılmış en iyi karakterlerden biri olarak karşımıza çıkıyor Sherlock Holmes. 3 seriden oluşan filmi de var ancak dizisinin yeri de bir başka. Seveni de çok! Polisiye türünde dünya çapında ünlü olan dizide komedi unsurları da dikkat çekiyor. Ancak Sherlock dizisinde de diyaloglar biraz hızlı akıyor.

 

Teknoloji meraklıları için:  Black Mirror

Hem teknolojiye meraklıysanız hem de İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız sizin için Black Mirror dizisini öneriyoruz. Dizide teknoloji bağımlılığı distopik bir kurguyla yorumlanıyor. Son yılların en popüler dizilerinden biri olan Black Mirror, İngilizce dizi izlemeye yeni merak salanlar için iyi bir başlangıç olabilir.

 

Yetişkinlere çizgi film: The Simpson

Her yaştan insanı ekran karşısına geçiren, yılların eskimeyen dizilerinden biri The Simpson! Daha çok yetişkinler için yaratılmış bu çizgi film Simpson’ların eğlenceli maceralarını konu alıyor. Diziyi alt yazısız izlemek için ileri seviyede İngilizce bilmek gerekse de şansınızı deneyebilirsiniz. İ

 

Zamanda yolculuk yapın: Doctor Who

Hem zamanda yolculuk yapmak hem de İngilizcenizi geliştirmek ister misiniz? O halde Doctor Who dizisini izlemeye başlayabilirsiniz. Diziyi izlerken evrenin derinliklerinde zamanda yolculuğa çıkacaksınız. Farklı aksanların da yer aldığı dizi, İngilizce öğrenmek isteyenlerin kesinlikle izlemesi gereken diziler arasında yer alıyor.

 

Amerikan aile yaşamı: Modern Family

Modern Family, kitleleri ekran başına toplayan ve çok güldüren dizilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Dizide 21. yüzyıl Amerika’sının yeni aile yaşamını temsil eden üç akraba ailenin hikayesi konu ediliyor. Karakterlerin her birinin kendine özgü bir konuşma tarzının olması ise İngilizce öğrenmek isteyenler için diziyi ideal kılıyor. Hem gülmek hem de farklı tarzlarda İngilizce konuşmalar duymak istiyorsanız Modern Family izlemeye başlamalısınız.

 

Bilimkurgu ve Vahşi Batı: Westworld

Bilim kurgu ile Vahşi Batı’yı bir araya getiren özel bir yapım Westworld. Ziyaretçileri eğlendirmek için insana benzeyen robotlar kullanan bir eğlence parkında yaşananları anlatan dizinin oyuncuları arasında Anthony Hopkins’in olması ise oldukça dikkat çekiyor. Teknolojinin gelebileceği tehlikeli boyutu gözler önüne seren dizide kullanılan çok sayıda farklı aksanı var.

 

Amerikan Dizilerini İzlemek Neler Sağlıyor?

*Amerikan dizileri sayesinde farklı İngilizce aksanları duyma şansını yakalayabilirsiniz. Bu da her türlü İngilizce konuşmayı zaman içerisinde daha kolay anlamanıza yardımcı olur.

*Yabancı diziler sayesinde dil trendlerini ve Amerikan argosunu da öğrenebilirsiniz. Bu da yurtdışında uzun süreli vakit geçirecekler için gündelik yaşamı daha kolay hale getirebilir.

*Popüler yabancı diziler sayesinde İngilizce konuşulan ülkelerdeki kültürleri daha yakından tanıma fırsatınız olur.

*Daha çok kelime, daha çok cümle kalıbı görmenizi ve öğrenmenizi sağlayan yabancı diziler sayesinde öğrendikleriniz çok daha hızlı bir şekilde pekişir.

*Bu diziler sayesinde dünyadaki trendleri yakından takip edebilir, gelişmelere yabancı kalmazsınız. Bu da girdiğiniz ortamlarda kendinize olan güveninizi arttırır.

 

Hakkında infolang

Ayrıca Kontrol Edin

 İngilizce Kelimeler Nasıl Kolay Ezberlenir?

  İngilizce kelimeleri ezberlemek İngilizce öğrenme aşamasında ki en önemli faktörlerden birisidir. İngilizce öğrenmeyi amaçlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir