Anasayfa / Genel / İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir?

İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmek için sadece gramer bilgisi, bol pratik yapmak ya da çok sayıda İngilizce konuşma veya film dinlemek yeterli olmayacaktır. İngilizceyi daha iyi öğrenebilmek için bol miktarda kelime öğrenmeniz gerekmektedir. Kelimeleri ezberleyerek veya zamana yayıp öğrenerek İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz. Ancak bu öğrenme eğimi insanın beyin yapısına ve öğrenme alışkanlıklarına bağlı olduğu için kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı insanlar bir yöntemi uygularken çok kısa sürede mükemmel sonuçlar alabilirken bazı insanlar da aynı yöntemlerde çok yavaş ilerlemeler kaydedildiği gözlemlenmektedir. Bu yüzden öğrenme seçeneğinizi kendinizin belirlemesi sizin açınızdan en sağlıklısı olacaktır. Nasıl öğreneceğinize dair bilgilerden yazımızda sizlere bahsedeceğiz. Yazıyı baştan sona okuyarak size uygun olan bir yöntem ile öğrenmeye ya da ezberlemeye başlayabilirsiniz.

Kendinize küçük çalışma kâğıtları çıkarabilirsiniz. Ya da hali hazırda bu iş için satılan kelime kartlarını kullanabilirsiniz. Kendi hazırlayacağınız kâğıtların bir tarafına kelimelerin İngilizcelerini diğer tarafına ise Türkçe anlamlarını yazınız. Daha sonra bu kâğıtları yanınızda taşıyabilirsiniz. Boş zamanlarınızda kâğıdı çıkartarak kelimenin Türkçe anlamını veya İngilizce anlamını hatırlamaya çalışınız. Başarılı olduğunuz kâğıtlarınızı cüzdanınıza ya da çantanıza koyarak hala öğrenemediğiniz kâğıtlar da aynı işlemi uygulamaya devam ediniz. Belirli bir süre sonra birçok kelimede başarı elde edeceksinizdir. Bunun dışında yazarak da çalışma yapabilirsiniz. Kelimelerin Türkçe ve İngilizce karşılıklarını sık sık bir deftere veya kâğıda yazabilir. Belirli süre sonra yani bu kelimeleri öğrendikten sonra yeni kelimelere geçiş yapabilirsiniz. Yazarak öğrenme işlemi de birçok öğrenci tarafından benimsenen ve başarılı olunan bir işlemdir. Bir diğer öğrenme yöntemi ise öğrendiğiniz ya da öğrenmek üzere olduğunuz kelimeleri cümle içerisinde kullanabilirsiniz. Cümle içerisinde kelimeler kullanarak öğrenme yöntemi oldukça etkili ve bilinen yöntemlerden birisidir. Bunun yanı sıra bu yöntem sayesinde kelimelerin yan anlamlı, tamamlayıcı ya da benzer anlamlılarını da öğrenmiş olacaksınız. Yani mesela kalemle yazmak cümlesini kurarken, hem kalem hem de yazmak kelimelerini öğrenmiş olacaksınız. Böylelikle daha hızlı ve daha çok kelime öğrenebilirsiniz. Bir diğer öğrenme yöntemi olan zıt anlamlı kelimeleri birlikte öğrenme yöntemidir. Bu yöntem ile zıt anlamlı kelimeleri birlikte öğrenebilirsiniz. Güzel – çirkin, uzun – kısa, şişman – zayıf ve acı – tatlı gibi kelimeleri bir arada öğrenerek hem akılda daha rahat kalmalarını sağlayabilir. Hem de birden fazla kelimeyi aynı anda öğrenmeyi başarmış olabilirsiniz. Uyumadan önce o gün ki çalışmalarınıza genel olarak bir göz atmanızda fayda var. Uyku öncesinde yaptığınız çalışmaların beyinde ki yeri daha kalıcı ve daha sağlam şekildedir. Bu yüzden uyumadan önce ki kısa göz atışlarınız bile size büyük bir etki sağlayacaktır. Böylelikle ertesi gün kalktığınızda bir önceki güne dair en son hatırladığınız şey bu çalışmalarınız olacaktır. Böylece İngilizce kelimelerin öğrenilmesi konusunda çok daha başarılı olmuş olacaksınız.

İngilizce kelime öğrenme konusunda daha doğrusu hızlı ve pratik bir şekilde öğrenme konusunda sizlere elimizden geldikçe bilgi aktarmaya çalıştık. Bu anlattığımız çalışmaları kafanızın rahat olduğu ve anlama oranınızın yüksek olduğu zaman dilimlerinde gerçekleştirirseniz sizin için daha faydalı olacaktır. Böylece daha hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmeniz sağlanmış olacaktır. Ayrıca size anlattığımız yöntemlerden bir tanesini veya birden fazlasını kullanabileceğiniz gibi bunlara ilave olarak sizin de etkili olduğunu düşündüğünüz yöntemleriniz varsa onları da uygulayabilirsiniz. Ya da bu yöntemler sizin için yararlı olmuyorsa tamamen kendi yöntemlerinizi de uygulayabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimi gibi öğrenme kişiye ve yeteneklere bağlı olarak değişebilen bir faktör olduğu için en iyi tercihi öğrencinin kendisi yapacaktır.

Hakkında infolang

Ayrıca Kontrol Edin

Yetişkinlere Yabancı Dil Eğitimi

Yetişkinlerde Yabancı Dil Öğrenimi

Yabancı bir dili öğrenmenin küçük yaşlarda yetişkinlere göre çok daha kolay olduğunu sık sık duyarız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir