Anasayfa / Genel /  İngilizce Kelimeler Nasıl Kolay Ezberlenir?

 İngilizce Kelimeler Nasıl Kolay Ezberlenir?

 

İngilizce kelimeleri ezberlemek İngilizce öğrenme aşamasında ki en önemli faktörlerden birisidir. İngilizce öğrenmeyi amaçlayan kişilerinde en çok zorlandığı alanlardan biriside budur. Doğuştan ezber yeteneği olan kişiler için bu pekte problem olmamaktadır. Ancak ezber sevmeyen ve ezbere yatkınlığı olmayan kişiler için İngilizce bir kabus haline gelebilir. Bizde sizlerin İngilizceyi daha rahat öğrenebilmesi adına sizlere hiçbir yerde verilmeyen İngilizce kelimeleri nasıl kolay bir şekilde ezberleyebilirsiniz? Bunların tekniklerini vereceğiz.

Eş Anlamlılarla Beraber Ezberleme
Kelimelerin birçok eş anlamlıları olacağı için kelimeleri eş anlamlıları ile bir araya getirerek ezberlerseniz çok daha fazla kelimeyi bir arada öğrenebilirsiniz. Çok iyi İngilizce bilen insanlar dahi gün içerisinde bilmediği birçok yeni sözcük ile karşılaşabilir. Bu yöntem sayesinde eğer kelimenin eş anlamlısı var ise diğerlerinin yanına ekleme yaparak çok daha kısa sürede birçok kelime öğrenmiş olacaktır. Mesela Great kelimesi Türkçe’de mükemmel anlamına gelmektedir. İngilizce anlamı mükemmel olan diğer kelimeler; excellent, magnificent, superb, brilliant, perfect kelimeleridir. Hatta daha fazlası da bulunabilir. Great kelimesi ile birlikte toplamda 6 kelimeyi bir arada ezberlemiş oluyoruz. Böylelikle zamandan ve beyini yorma açısından tasarruf etmiş oluyoruz. Tek tek ezberleme işlemi yapsak ileride bu kelimelerden herhangi birisi tekrar karşımıza çıkığında tekrar mükemmel ile eşleştirerek bir daha yorulmuş ve bir daha ezber çabasına girmiş olacağız.

Uyumadan Önce Göz Gezdirmek
Uyumadan önce yani uykuya dalmadan önce gün içerisinde yaptığımız çalışmalara kısa bir göz gezdirmemiz ezberleme işlemimizi kolaylaştıracaktır. Tüm dünyada kabul gören bu yöntemin sebebi insanların uyumadan hemen önce yaptıkları şeyleri bir sonraki gün hatırlamaları daha kolay oluyor. Yani sabah kalktığınızda tekrar ettiğiniz kelimelerin büyük bir çoğunluğunu hatırlıyor olarak uyanacaksınız.

Arada Bir Göz Gezdirmek
Bu yöntemi uygulayabilmek için ezberleyeceğiniz kelimeleri daha önceden not etmiş olmanız gerekmektedir. Arada bir bu notlar üzerinde göz gezdirmeniz, gün içerisinde, iş arasında, mola esnasında ya da yolculuk sırasında bakmanız kolay ezberlemeniz açısından yararlı olacaktır.

Şarkı Dinleyerek, TV, Dizi veya Film İzleyerek Öğrenme
Her insanın severek gerçekleştirdiği bu eylemleri yaparak çok daha kısa sürede eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Dinlediğiniz, sevdiğiniz bir şarkı içerisinde ki kelimeleri alarak ya da izlediğiniz dizi veya filmi altyazılı olarak izlerken söylenen kelimeleri daha dikkatli dinleyip anlayarak daha rahat öğrenebilirsiniz. Elbette ki severek öğrenmenin faydası çok daha fazladır. Bu yüzden bu yöntemi sıklıkla kullanabilirsiniz.

Kartlar ile Öğrenmek
Herhangi bir kırtasiye de ya da kitapçıda bulabileceğiniz İngilizce, Türkçe kartlar ile gezerken, yolculukta ya da benzeri yerlerde üzerinizde taşıyabileceğiniz için anlık olarak öğrenebilirsiniz. Ya da isteğinize bağlı olarak bu kartları kendinizde yazabilirsiniz. Oluşturacağınız kartların bir yüzüne Türkçe anlamlarını diğer yüzüne ise İngilizce anlamlarını yazarak sadece bir kısmına bakıp, diğer anlamını hatırlamaya çalışabilirsiniz. Tamamı ile öğrendiğiniz kartları cüzdanınıza ya da farklı bölmenize koyarak henüz öğrenmediğiniz kartları ise cebinizde taşıyarak karışıklığı da önlemiş olursunuz.  Bu yöntemde oldukça etkili ve bilinen bir yöntemdir. Uygulamanızda yarar var.

Yeni Öğrenmiş Olduğunuz Kelimeleri Daha Sık Kullanın
Henüz yeni öğrendiğiniz kelimeleri unutmamanız açısından daha sık ve daha çok cümle içinde kullanarak öğrenmenizi hızlandırabilirsiniz. Aynı zamanda da bu kelimeleri unutmamış beyninizde ki yerini daha derin olarak belirlemiş olursunuz. Özellikle eş anlamlı kelimelerde daha eski ve öğrenmiş olduğunuz anlamını değil de yeni öğrendiğiniz, ezberleme aşamasında olduğunuz kelimeleri kullanırsanız daha etkili olacaktır.

Hakkında infolang

Ayrıca Kontrol Edin

Yetişkinlere Yabancı Dil Eğitimi

Yetişkinlerde Yabancı Dil Öğrenimi

Yabancı bir dili öğrenmenin küçük yaşlarda yetişkinlere göre çok daha kolay olduğunu sık sık duyarız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir