Anasayfa / Genel / Akıcı İngilizce Konuşmak İçin 12 Öneri

Akıcı İngilizce Konuşmak İçin 12 Öneri

İngilizce konuşmak hatta iyi İngilizce konuşmak bugün hayatın her alanında son derece önemli! Pek çok günlük işi bile artık İngilizce bilmeden çözebilmek pek de mümkün değil. Teknolojik cihazların menülerinden bilgisayar programlarına, iş yaşamında uluslararası yazışma ve toplantılardan günlük yaşam pratiklerine kadar her alanda İngilizce bilgisine ihtiyaç duyuluyor. Bunların yanı sıra artık iyi ve akıcı İngilizce konuşabilmek de her alanda pek çok kapının kilidini çok daha rahat bir şekilde açıyor. InfoLANG Dil Okulları’nın kapsamlı eğitim programlarıyla İngilizceyi en iyi şekilde öğrenmek ve akıcı bir şekilde konuşmak mümkün oluyor.

 

Bugün kim İngilizceye ihtiyacı olmadığını söyleyebilir ki? İddia ediyoruz: Hiç kimse! Çünkü artık İngilizce bilmeden ve konuşmadan yaşamak pek mümkün değil. Bu iddiamızı abartılı bulduysanız şöyle bir etrafınıza, yaşam dinamiklerinize ve çağın değişen ihtiyaçlarına bakmanız yeterli olacak. Eğitimden iş yaşamına, gündelik hayattan sosyal yaşama kadar her yerde İngilizce hayatınızın ayrılmaz bir parçası oldu bile. Ya siz? İngilizceyi akıcı şekilde konuşmak istemez misiniz? Bunun yöntemi çok basit. Hemen InfoLANG Dil Okulları’na gelip kayıt yaptırabilir, uygun fiyatlı İngilizce dil eğitim programlarından faydalanabilir ve akıcı şekilde konuşmaya başlayabilirsiniz. Peki, başka neler yapabilirsiniz? İşte akıcı İngilizce konuşmak için 12 öneri!

 

1-Basitten başlayın

İngilizce konuşmaya basit kalıpları sık sık sık tekrarlayarak başlayın. Böylece, öncelikle konuşma cesaretinizi arttırmış olacaksınız. Kendinizi tanıtma, biriyle selamlaşma, biriyle tanışma gibi basit ve genel diyaloglarla ilk adımları atabilir ve benzeri diyaloglarla bol bol pratik yapabilirsiniz.

 

2-Basitten zor geçin

Günlük basit konuşmaları çözdüyseniz artık sırada daha karmaşık diyaloglar var demektir. Ama yavaş yavaş! Tabi bunu yaparken aldığınız eğitim programına paralel olacak şekilde ilerlemeye özen göstermelisiniz. Böylelikle hem bilgileriniz henüz tazeyken pratik yapmış hem de işi kendiniz için zorlaştırmamış olursunuz.

 

3-Aynaya konuşun

Konuşurken kendinizi görmek çoğu zaman işe yarıyor. Gün içerisinde bol bol ayna karşısına geçerek pratik yapabilirsiniz. Bu alıştırmayı kendinize sorular sorarak ve cevaplar vererek pekiştirebilir ve her geçen gün süresini biraz daha uzatarak daha karmaşık diyaloglara çevirebilirsiniz.

 

4-Ses kaydı alın

Konuşma pratiği yaparken mutlaka ses kaydı alın. Artık akıllı telefonların her birinde ses kaydı alma özelliği bulunuyor. Bu imkandan faydalanmayı unutmayın. Diyaloglarınızın sonunda aldığınız ses kayıtlarını dinleyin. Böylelikle hangi noktalarda tutukluk yaşadığınız, hangi kelimeleri hatalı telaffuz ettiğinizi daha kolay fark edebilirsiniz. Bu yöntemle aksanınızı geliştirmeniz de mümkün olur. Aldığınız ses kayıtlarını hemen silmeyin. Belli bir zaman sonra tüm kayıtları baştan dinleyin. Böylece konuşmanızda nasıl bir ilerleme kaydettiğinizi görme şansınız olur.

 

5-Deyimleri öğrenin

Bir dili akıcı konuşmanın göstergelerinden biri de o dilin özü olan atasözü ve deyimleri bilmektir. Aynı zamanda deyim ve bilmek ve doğru noktalarda kullanmak o dili ne kadar iyi bildiğinizin de ispatı olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca dil kalıplarını, deyim ve atasözlerini öğrenin ve yeri geldiğinde kullanmaya özen gösterin. Kendi kendinize yaptığınız konuşma pratiklerinde de bu deyimleri kullanabileceğimiz diyaloglar kurgulamanız sizin faydanıza olacaktır.

 

6-İngilizce düşünün

Bir dili doğru ve akıcı konuşmanın en önemli yöntemlerinden bir başkası ise o dilde düşünebilmektir. Bunu İngilizceyi öğrenmeye başladığınız andan itibaren sıklıkla duyduğunuzu biliyoruz ancak yine de tekrar ediyoruz: Türkçe düşünmekten ve kafanızdan çeviri yaparak İngilizce konuşmaktan bir an önce vazgeçin. Bu hem çok fazla hata yapmanıza neden olur hem de konuşurken bir yandan da sürekli çeviri yapacağınız için tutukluk yaşamanıza neden olur. İngilizce düşünmeye özen gösterin. İlk başta kurduğunuz cümleler size hatalı ve saçma gelebilir ama zamanla hatalarınız azalacaktır. İngilizce düşünme pratiğini kazanmanın en etkili yolları arasında kelimelerin anlamlarını İngilizceden İngilizceye çeviren sözlükler olduğunu da buradan bir kez daha hatırlatalım.

 

7-Bol bol film ve yabancı dizi izleyin

İngilizce öğrenirken farklı aksanları, çeşitli diyalogları ve doğru telaffuzları duymanın yollarından biri de yabancı dizi ve filmleri izlemek. İnternet artık bununla ilgili pek çok kaynak sunuyor. Akıllı cihazlar sayesinde her an yanınızda interneti taşıyabildiğiniz için istediğiniz her an ve tüm boş vaktinizde film ve dizi izlemeye devam edebilirsiniz. Amerikan yapımı pek çok dizi hem kolay ve kısa diyaloglarıyla son derece ideal hem de 20 dakika ila 1 saat arasında değişen süresiyle sıkıcı olmaktan uzak. İzlediğiniz film ve dizilerin alt yazılarını İngilizce olarak ayarlamanız da ayrıca önem taşıyor. Bu sayede aksandan kaynaklı anlayamadığınız cümleleri okuma şansınız olacağı gibi, İngilizce düşünme yetinizi de geliştirebileceksiniz. İlk başlarda İngilizce alt yazıları takip etmekte ve anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Ancak zaman içerisinde pratiğinizin geliştiğini siz de fark edeceksiniz.

 

8-Seyahat edin

İngilizce öğrenirken imkanınız varsa yurtdışına seyahat edin. Yurtdışına yapılan seyahatler sayesinde öğrendiklerinizi kullanabilirsiniz. Dünyanın hemen her ülkesinde İngilizce konuşulduğunu düşünürseniz, başka bir ülkede kaldığınız süre boyunca yabancı dilde konuşacaksınız ve hata yapmaya yönelik korkunuz azalacak. Öğrenciler için çeşitli eğitim programları olduğunu da hatırlatalım. Okul değişim programlarından faydalanarak özellikle üniversite eğitiminizin bir kısmını farklı bir ülkede geçirebilir böylelikle dilinizi geliştirme şansınızı arttırabilirsiniz.

 

9-Başlangıçta yavaş olun

Hızlı konuşmak demek her zaman akıcı konuşmak demek değildir. Hızlı konuşup saçma ve yanlış cümleler kurmaktansa ilk başlarda yavaş ama doğru konuşmaya çalışın. Akıcı konuşacağım diye kendinizi hızlı konuşmaya mecbur hissetmeyin. Yavaş yavaş başlayın, zaman içerisinde konuşma temponuzun kendiliğinizden arttığını göreceksiniz.

 

10-Konuşma gruplarına katılın

Konuşma gruplarına katılarak bol bol pratik yapabilirsiniz. Bunu isterseniz İngilizce kursunda yer alan konuşma gruplarına katılarak, isterseniz internetin nimetlerinden faydalanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bugün sosyal ağlar dünyanın her yerinden farklı insanlarla tanışma ve konuşma imkanı sağlıyor. Yabancı forumlarda ilginizi çeken sohbetlere katılarak da sıkılmadan, bol bol pratik yapabilirsiniz. Dilerseniz yazışma şeklinde dilerseniz görüntülü olarak yapabileceğiniz konuşma pratikleri İngilizcenizi akıcı hale getirmenize yardımcı olacak.

 

11-Bol bol okuyun

Tutukluk yaşamadan, rahat bir şekilde konuşmayı, İngilizce cümlelerin ağzınızdan akıp gitmesini istiyorsanız bol bol okumanız gerektiğini hatırlatalım. Seviyenize göre İngilizce kaynaklar edinmeli ve her gün mutlaka okumalısınız. Dilerseniz İngilizce kitaplar satın alabilirsiniz. Ancak kitap dışında da pek çok kaynak olduğunu unutmayın. Örneğin, internet farklı konularda çeşitli makaleleri okuyabilir, İngilizce dergi ve gazeteleri takip edebilirsiniz. Bu sayede hem dili kullanma beceriniz artar hem de o dilin kullanıldığı diğer kültürleri daha yakından tanıma, dünyadaki gelişmeleri daha iyi takip etme olanağınız olur.

 

12- Her güne yeni kelime

Yabancı dil öğrenmenin yanı sıra o dili akıcı şekilde kullanabilmenin en önemli püf noktalarından biri de bol bol yeni kelime öğrenmektir. Her gün yeni kelimeler öğrenmeli ve bu kelimeleri cümle içinde kullanmalısınız. Bilgileriniz henüz tazeyken öğrendiğiniz kelimeleri tekrar etmelisiniz. Kelime bilgisi konuşma sırasında sizi belli kalıpların içerisine sıkışıp kalmaktan da kurtarır. Unutmayın çok kelime demek, cümle çeşitliği ve dil zenginliği demektir.

 

Bonus: İngilizce anlatın

Gün içerisinde yaşadıklarınızı, gün sonunda bir kez de İngilizce anlatın. Bu pratiği isterseniz kendi kendine ve ayna karşısında yapın, isterseniz de nazınızı çekecek bir yakınınızı arayın.

 

Hakkında infolang

Ayrıca Kontrol Edin

 İngilizce Kelimeler Nasıl Kolay Ezberlenir?

  İngilizce kelimeleri ezberlemek İngilizce öğrenme aşamasında ki en önemli faktörlerden birisidir. İngilizce öğrenmeyi amaçlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir