Anasayfa / Genel / Akıcı İngilizce Konuşmak İçin 10 İpucu

Akıcı İngilizce Konuşmak İçin 10 İpucu

Sizlere İngilizceyi nasıl akıcı bir şekilde konuşabileceğiniz konusunda yardımcı olacağız. Tabi ki de sizlere günde sadece 10 dakikanızı ayırarak İngilizce öğretmeyi vaat etmiyoruz. Ama disiplinli çalışarak ve bu ipuçlarını dikkate alarak çok daha akıcı bir İngilizceyi, olması gerekenden çok daha kısa sürede konuşabilirsiniz. İp uçlarımıza alt başlıklar halinde yer vereceğiz.

1- İngilizcenin Değişik Bir Dil Olduğunu Kabullenin

Bazı zamanlar da İngilizceyi gramer kalıpları ile oluşmuş cümlelerden ayırt etmeniz mümkündür. Ancak bazı zamanlarda ise maalesef bu pek mümkün değildir. Anlam veremeyebilirsiniz. Buna bir örnek verecek olursak;’’mouse’’ fare demek iken ‘’mike’’ fareler anlamına gelmektedir. Ama biz bu konu ile ilgili ‘’house’’ kelimesinin çoğulunu ‘’houses’’ olarak öğrenmiştik. Yani arada bir böyle anlam karışıklıkları olabiliyor. Bu kalıplar da mantık aramamak gerekir.

2- Derin Bir Çalışma Yapın

İngilizceyi gerçekten öğrenmek istiyorsanız haftada sadece bir saat ya da yarım saat zaman ayırmanız sizin için çoğu zaman yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden gününüzün en azından birkaç dakikasını İngilizce öğrenmeye harcamanızı tavsiye ederim. Bu sürede söylemekte zorlandığınız kelimeleri dinleyebilir. Atladığınız bir konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak ihmal etmemeniz ve düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

3- Cevaplar Sorularda Gizli

Birisi size İngilizce bir soru yönelttiği zamanlarda size sorulan soruyu dikkatle dinleyin ve kelimeleri seçmeye çalışın. Çoğunlukla vereceğiniz cevaplar arasında soruda ki kalıpları kullanacaksınız. Örneğin; ‘’Does he..? ‘’sorusuna ‘’Yes he does’’, ‘’ Can She…?’’ sorusuna ‘’ Yes she can’’ gibi cevapları sorular içerisinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

4- Dinleyerek Daha Çok Öğrenebilirsiniz

İngilizce öğrenmeye çalışan birçok kişi genellikle İngilizce bir şeyler dinlerken ya da izlerken konuşan kişinin kullandığı kelimelerin tamamını anlamaya çalışıyor. Tabi ki bu da önemli ama bunun yerine kurduğu cümle yapılarına ve kelimeleri kullanış tarzına dikkat edersek ve konuşmalarımızı bu şekilde biçimlendirirsek çok iyi olacaktır.

5- Kullan Ya Da Kaybet

İngilizce çok bilinen bir kalıp vardır. ‘’Kullan ya da Kaybet’’ denir. Bu hafızanızda yer alan bilgileri kullanmazsanız zaman silineceğini anlatmaya çalışmaktadır. Bunun için yeni öğrendiğiniz kelimelere cümle içinde daha çok yer vermeye çalışın.

6- Cümleleri Öğrenerek Çalışın

İngilizce de kelimeleri tek tek öğrenerek çalışmak yerine cümleleri öğrenerek çalışmanız daha akıcı bir dile sahip olmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Türkçe de gün içinde sık kullandığınız cümleleri tespit edip, İngilizce kelimeler ve kalıplar ile kullanın.

7- Aşırı Derece Gramer Çalışmayın

Gramer çalışmak ile İngilizce pratik yapmak arasında ki dengeyi iyi tutmanızda fayda var. Çok fazla gramere bağlı kalmanız sizi geri de bırakacaktır. Yani en azından akıcı bir konuşma dili için geri de kalacaksınızdır. Çünkü konuşma ile gramer arasında çok fark vardır. Bir İngiliz bile grameri tam olarak bilmeyebilir. Bu yüzden daha çok pratik yapmak ve aktif konuşmak daha yararlı olacaktır.

8- Hata Yapmaktan Korkmayın

Bazı durumlarda bu kuralları karıştırabilir ve yanlış bir şekilde konuşmaktan korkabilirsiniz. Ancak korkmanıza gerek yok. İngilizce söylemek istediğiniz şeyi anlatabildiğiniz kadar anlatın. Zaten karşınızda ki insan büyük ihtimalle ne söylemek istediğinizi anlayacaktır. Bu şekilde pratikler ile ileride daha rahat konuşma sağlayacaksınız.

9- Herkesten Yararlanın

İngilizce dilini sadece kitaplardan ya da öğretmenlerden öğrenmeye çalışmayın. Bunu etrafınızda anadili İngilizce olan ya da internet üzerinden tanıştığınız insanlar aracılığıyla sorular sorarak pekiştirin.

10- İstikrarlı Olun

Yaptığınız çalışma alanlarında oldukça istikrarlı olmaya çalışın. Belirli bir süre yapıp sıkılıp bırakmayın. Çalışmalarınızı sürekli sürdürün. Hatta öğrendim dedikten sonra bile, en azından haftada birkaç kez İngilizce bilen kişilerle birkaç saatlik İngilizce görüşmeler yapın.

 

Hakkında infolang

Ayrıca Kontrol Edin

Yetişkinlere Yabancı Dil Eğitimi

Yetişkinlerde Yabancı Dil Öğrenimi

Yabancı bir dili öğrenmenin küçük yaşlarda yetişkinlere göre çok daha kolay olduğunu sık sık duyarız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir