Anasayfa / Genel / Toefl Sınavına Nedir Kimler Girebilir

Toefl Sınavına Nedir Kimler Girebilir

İngilizce öğrendiğimi süre zarfı içinde çeşitli farklı sınavlara gireriz. Bu sınavlar ile seviyemizi ölçeriz. Bu sınavlardan bazıları sadece test niteliği taşırken, diğer bazı sınavlar ise çeşitli üniversiteler tarafından kabul olunmak için istenmekte ve minimum bir puan alınma şartı koşulmaktadır. Bu sınavlardan en çok istenilenler birisi de Toefl’ dır. Peki Toefl nedir kimler girebilir?

TOEFL Sınavı Aranan Şartlar

Toefl, merkezi ABD’ de bulunan ETS isimli kuruluş tarafından düzenlenip geliştirilen ve ana dili İngilizce olmayan ülkelerde akademik İngilizce bilgisini ölçen uluslararası olarak kabul görmüş bir yeterlilik sınavıdır. Peki ama tam olarak Toefl sınavına nedir kimler girebilir? Bu sınava Türkiyede yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler, yurt dılşında yabancı dilde eğitim almak isteyenler, Türkiyedeki bazı kurum ve kuruluşlarda çalışıp bu kuruluştan yabancı dil tazminatı almak isteyen herkes bu sınava girebilmektedir. Bu sınavda nasıl başarılı olunabilir? İngilizce ya da herhangi bir dili öğrenirken, buna çalışmak gözüyle bakmamak gerekir. Tıpkı meslek seçiminde olduğu gibi eğer seçtiğiniz meslek hobiniz değil ise, her gün işe gidersiniz. Fakat hobinizi meslek olarak seçersiniz, her gün sizin için keyifli geçecektir. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi İngilizce öğrenirken de testler, ağır kitaplar, gramer kuralları, kalıplaşmış şeylerden uzak durmak, dili hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışmak, yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Bunun için yapılabilecek en iyi şey o dilin konuşulduğu bir ülkeye gitmektir. Eğer buna imkan yok ise çeşitli online chat siteleri aracılığı ile İngilizce konuşan insanlar ile arkadaşlık kurup, onlarla günlük sohbetler etmek en güzel yöntemlerden biridir. Ayrıca ilk başta Türkçe sonralarda ise İngilizce alt yazı ile filmler izlemek, oyunlar oynamak, eğlenirken bir yandan da dilinizin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bir aşka yöntem ise, ki belki de en etkili olanıdır, İngilizce konulan ve Türkçe anlamayan birisi ile sevgili olmaktır. Bu sizin sınıfınızdan ve ya iş yerinizden birisi olabilir. Özellikle sevgili olunmanın sebebi ise, arkadaşlara nazaran sevgililerin daha çok vakit geçirmesi ve her şeylerini birbirleri ile paylaşma istekleridir. Bu şekilde hayatınızın bir parçası haline gelmiş olan dili öğrenmeniz çok kolaylaşacaktır. Tabi ki de bu sayılanlar işin pratik kısmı. Teorik kısmı öğrenmek için ise tek başınız kitaplardan ve testlerden tekrar etmektense, dil öğretimi üzerine kurulmuş olan ve teorik bilginin ardından pratik alıştırmaların, canlı yabancı dil sohbetlerinin yer aldığı siteler ve mobil uygulamalar mevcut. Eğer işin en sıkıcı kısmı olan grameri de eğlenceli hale getirip, sizin gibi İngilizce öğrenmeye çalışan insanlarla birlikte öğrenirseniz, zaten işin pratik kısmında alacağınız haz duygusu ile, ayırdığınız vakte göre 2- 3 ay gibi kısa bir süre içinde, belirli bir seviyede İngilizce konuşmaya başlayacaksınız.

Sıkı Çalışıın ve Kazanın

Beyinlerimiz temel olarak farklı işlevi görür fakat çocukluğumuzdan alıştığımız bazı şeyler bize daha kolay ve anlaşılır gelir. Örneğin kimi insan müzik dinleyerek çok rahat ders çalışırken, kimisi ise televizyon gürültüsünde rahat bir uyku çekebilir. Tıpkı bunun gibi öğrenmek de her insan için aynı olmayabilir. İlk okul 4. sınıftan lise son sınıfa kadar İngilizce dersi görüp de öğrenememizin sebebi eğitim sisteminde eksikliklerden başka, her insanın bu şekilde bir şeyleri öğrenmeye alışkın olmamasıdır. Kendimden örnek vermek gerekirse orta sona kadar İngilizceden zerre anlamazken, Lise 1 de bazı online oyunlar oynayarak resmen bir patlama yaşadım ve 3 aylık bir sürede İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmaya başladım. Fakat şimdi sınıf arkadaşım sadece bir kursa giderek orada çeşitli testler çözerek İngilizce konuşmaya başladı.

Hakkında infolang

Ayrıca Kontrol Edin

Akıcı İngilizce Konuşmak İçin 10 İpucu

Sizlere İngilizceyi nasıl akıcı bir şekilde konuşabileceğiniz konusunda yardımcı olacağız. Tabi ki de sizlere günde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir